آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید بیشتر برای تشخیص کم کاری و پر کار بودن تیروئید انجام می شود. غده تیروئید مسئول ترشح دو هورمون اصلی در جریان خون بدن انسان می باشد. نام یکی از هورمون های ترشح شده توسط غده تیروئید، هورمون تیروکسین است. در اصطلاح علمی به این هورمون T4 می گویند. در بعضی حالات هورمون تیروکسین، به T3 تبدیل می شود که T3 وظیفه تنظیم کردن متابولیسم بدن را به عهده دارد.

غده هیپوفیز در بدن مسئول تنظیم کردن مقدار ترشح شده، T3 و T4 است. غده هیپوفیز زیر مغز قرار دارد. غده هیپوفیز مانند یک ترموستات عمل می کند، به این صورت که با حس کردن میزان هرمون های تیروئید در خون، شروع به تنظیم کردن میزان آن ها می کند. زمانی که غده هیپوفیز حس کند که میزان هورمون ها در خون از حد نرمال خود پایین تر است، شروه به ترشح هورمون TSH می کند. این هورمون باعث فعال تر شدن غده تیروئید شده و در نتیجه میزان T4 افزایش پیدا می کند.

عکس این موضوع هم ممکن است رخ دهد، در این حالت غده هیپوفیز حس می کند که میزان ترشح هورمون ها از حد نرمال بالاتر بوده، که در نتیجه با متوقف کردن ترشح TSH باعث کمتر شدن ترشح T4 توسط غده تیروئید در خون می شود.

چگونگی آزمایش تیروئید

برای آزمایش چگونگی عملکرد تیروئید، در ابتدا باید به آزمایشگاه خون مراجعه کنید. در آزمایشگاه با نمونه برداری از خون شما، این نمونه تحت تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. در آزمایش تیروتید، T3، T4 و TSH خون شما مورد برسی قرار می گیرد. با تحلیل نمونه خون، متوجه کم کاری و پرکاری تیروئید شما خواهند شد.

آزمایش-تیروئید

اقدامات لازم قبل از آزمایش تیروئید

این آزمایش توسط پزشک معالج شما تجویز می شود، اگر شما داروهای خاصی را مصرف می کنید، ممکن است پزشک شما چند روز قبل از انجام آزمایش تیروئید ، شما را از مصرف این داروها منع کند.این تصمیم یک موضوع کاملا طبیعی است زیرا برخی از داروهای مصرفی ممکن است بر روی آزمایشات انجام شده تاثیر و موجب تغییر در نتیجه آن ها شود.

به طور کلی انجام آزمایش تیروئید نیاز به اقدامات وآمادگی خاصی ندارد. لازم به ذکر است که خانم های باردار قبل از انجام این آزمایش باید پزشک خود را نسبت به این موضوع مطلع کنند. زیرا بارداری باعث تغییر سطح هورمون ها ی تیروئیدی می شود.

چه زمانی نیاز به انجام آزمایش تیروئید است؟

زمانی که شاهد علائم زیر بودید با مراجعه به پزشک عمومی، پزشک شرایط و علائم شما را بررسی کرده و ممکن است، انجام آزمایش تیروئید را برای شما تجویز کند.

این علائم عبارتند از:

  • ایجاد تورم در قسمتی از گردن
  • مشکلات در باروری، اختلال در عادات ماهیانه، کاهش میل جنسی و همچنین سقط های مکرر
  • نامنظم شدن ضربان قلب
  • سابقه خانوادگی در رابطه با این بیماری
  • میزان بالای کلسترول

همچنین زمانی که شما تصمیم برای بچه دار شدن را می گیرید، پزشکی که تحت نظر او هستید، انجام این آزمایش را به شما پیشنهاد می کند.

مواردی که آزمایش تیروئید برای شما تجویز می شود

در برخی از موارد به توصیه پزشک، لازم است که سالی یک بار، تست تیروئید را انجام دهید. این موارد عبارتند از:

پزشک تشخیص دهد که شما یکی از اختلالات تیروئید را دارید. در این صورت برای درمان و کنترل این اختلال لازم است شما سالی یک یا چند بار آزمایش تیروئید را انجام دهید.

زمانی که در پی جراحی های مرطوب به سر و گردن، تحت درمان، پرتو درمانی قرار گرفته باشید. نیاز است که به طور مرتب آزمایش های تیروئیدی را انجام دهید.

اگر قبلا شما دچار پرکاری تیروئید بودید و تحت درمان آن قرار گرفته باشید.

همچنین افرادی که مبتلا به سندرم داون، بیماری آدسیون و مبتلایان به سندرم ترنر به تشخیص پزشک خود، باید مرتبا تحت انجام آزمایش تیروئید قرار بگیرند.

نحوه-تشخیص-اختلاالت-تیروئیدی

نحوه تشخیص اختلالات تیروئید

بعد از انجام آزمایش تیروئید و آماده شدن جواب تست شما، طبق نتایج به دست آمده مشخصی خواهد شد که آیا تیروئید شما فعالیت طبیعی خود را دارد و یا دچار اختلالات تیروئیدی است.

زمانی که TSH  خون شما از حالت طبیعی پایین تر باشد، شما دچار کم کاری تیروئیدی هستید، همچنین اگر TSH خون شما بلاتر از حد نرمال باشد، در این حالت شما دچار پرکاری تیروئید هستید. که در هر دو حالت باید تحت درمان قرار بگیرید.

آنتی بادی تیروئید چیست؟

با توجه به نتایج آزمایش تیروئید شما، اگر پزشک تشخیص دهد که شما دچار اختلال عملکرد تیروئیدی هستید، ممکن است انجام چند آزمایش دیگر تحت عنوان آنتی بادی تیروئید برای شما تجویز شود.

چندین آزمایش تخصصی دیگر در رابطه با اختلالات تیروئیدی وجود دارد که این آزمایشات برای افرادی که مبتلا به سرطان تیروئید هستند تجویز می شود.

چه مواردی بر روی نتیجه آزمایش تیروئید تاثیر می گذارد؟

مواردی هستند که بر روی نتیجه آزمایش تیروئید تاثیر گذارند. به همین علت لازم است که قبل از انجام این آزمایش بیماری ها و داروهای مصرفی خود را به پزشکتان اطلاع دهید. در این رابطه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وجود بیماری هایی مانند نارسایی کلیوی، دیابت، بیماری قلبی، کبد و عفونت

مصرف داروهایی همچون داروهای ضد بارداری، هورمونی، داروهای ضد التهاب، داروهای سرع، داروهای ضد افسردگی همچون لیتیوم و داروهای مربوط به اختلالات قلبی، تاثیر مستقیم بر روی نتایج آزمایش تیروئیدی خواهد گذاشت.

داروهایی که برای درمان پرکاری تیروئیدی مورد استفاده قرار می گیرد، توسط پزشک قبل از انجام آزمایش تیروئیدی منع می شود.

علائم کم کاری تیروئید

کم کار بودن تیروئید علائم مختلفی دارد که شایع ترین آن ها خستگی مداوم، ضعف حافظه، احساس افسردگی، مشکل در تمرکز کردن، افزایش بی دلیل وزن، گرفتگی عضلات، یبوست شدید، تنبلی، سردی پاها و دست ها و همچنین افزایش خونریزی در خانم ها است.

علائم پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید همچون کم کاری تیروئید علائم مختلفی دارد که شایع ترین آن ها عبارتند از: بی قراری، شکنندگی ناخن ها، تعرق زیاد مخصوصا در ناحیه زیربغل و داخل دست ها، تنش های عصبی، فراموشی و ضعف در حافظه، تپش قلب، کاهش بی دلیل وزن و همچنین اسهال مداوم.

در صورت مشاهده هر کدام از علائم بالا در طولانی مدت، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه تشخیص پزشکی مدیا

پاسخ

4 × 4 =