آزمایش CBC

آزمایش خون CBC

شمارش کامل خون (CBC) درواقع آزمایش خون است که برای ارزیابی سلامت کلی شما و تشخیص طیف وسیعی از اختلالات، از جمله کم خونی، عفونت و لوسمی، مورد استفاده قرار می گیرد.

با انجام آزمایش کامل خون چندین مولفه و ویژگی های خون شما ارزیابی می شود که عبارتست از :

 • سلول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کنند
 • سلولهای سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند
 • هموگلوبین، پروتئین حمل اکسیژن در گلبول های قرمز
 • هماتوکریت، نسبت گلبول قرمز به مولکول مایع یا پلاسما، در خون شما
 • پلاکت هایی که به لخته شدن خون کمک می کنند
 • بررسی کم خونی یا لوسمی
 • نگاهی کلی به وضعیت خون
 • در صورت داشتن علائمی چون ضعف ، تب ، کبودی ،احساس خستگی

چگونه CBC انجام می شود؟

آزمایش CBC بسیار ساده است و تنها چند دقیقه طول می کشد. یک پرستار یا آزمایشگاه یک نمونه از خون را با قرار دادن یک سوزن در بازو آن را انجام می دهد .

آزمایش خون

چه چیزی اندازه گیری می شود؟

گلبولهای سفید (WBCs). این کمک به مبارزه با عفونت ها است. اگر سطح بالایی از WBC دارید، به پزشک خود می گوید که التهاب یا عفونت در جایی در بدن شما وجود دارد. اگر کم است، شما می توانید در معرض خطر عفونت باشید.

RBC (تعداد گلبولهای قرمز). این تعداد گلبول های قرمز شما است. این ها مهم هستند زیرا اکسیژن را از طریق بدن شما حمل می کنند. آنها همچنین به فیلتر کردن دی اکسید کربن کمک می کنند. اگر تعداد RBC شما کم است، ممکن است کم خونی یا وضعیت دیگری داشته باشید. (اگر شما کم خون دارید، خون شما دارای گلبول های قرمز کمتری نسبت به حالت طبیعی است.) محدوده طبیعی مردان 5 تا 6 میلیون سلول / میلی لیتر می باشد. برای زنان آن 4 تا 5 میلیون سلول / میلی لیتر است.

Hb یا Hbg (هموگلوبین). این پروتئین در خون شما است که اکسیژن را نگه می دارد. محدوده نرمال برای مردان 14 تا 17 گرم در دسی لیتر است (gm / dL)؛ برای زنان آن 12 تا 15 گرم در دسی لیتر است.
Hct (هماتوکریت). چه مقدار خون شما دارای گلبول های قرمز است. نمره کم در مقیاس محدوده ممکن است نشانه ای باشد که شما آهن کمتری دارید، معدنی که باعث تولید گلبول های قرمز می شود. نمره بالا می تواند به این معنی باشد که شما دچار خشکی یا شرایط دیگری هستید. محدوده طبیعی مردان بین 41 تا 50 درصد است. برای زنان دامنه بین 36 تا 44 درصد است.

MCV (حجم متوسط ​​حجمی). این اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز شما است. اگر آنها بزرگتر از حد طبیعی باشند، امتیاز MCV شما بالا می رود. این می تواند سطح ویتامین B12 و یا فولات کم را نشان دهد. اگر گلبول های قرمز شما کوچکتر باشد، می توانید یک نوع کم خونی داشته باشید. نمره MCV طبق استاندارد 80 تا 95 است.

چه زمانی CBC لازم است ؟

پزشک شما ممکن است یک CBC را به عنوان بخشی از یک معاینه منظم سفارش دهد یا اگر علائم غیر قابل توضیح مانند خونریزی یا کبودی داشته باشید. CBC می تواند به پزشک شما کمک کند تا موارد زیر را دنبال کنید.

سلامت کلی خود را ارزیابی کنید. بسیاری از پزشکان یک CBC را سفارش می دهند تا بتوانند دیدگاه پایه ای از سلامتی شما داشته باشند. CBC همچنین به پزشک شما برای هرگونه مشکل سلامتی کمک می کند.
مشکل سلامتی را تشخیص دهید. پزشک شما ممکن است CBC را سفارش دهد اگر علائم غیر قابل توضیح مانند ضعف، خستگی، تب، قرمزی، تورم، کبودی یا خونریزی داشته باشید.

آزمایش خون
مشکل سلامتی را کنترل کنید. پزشک شما ممکن است به طور منظم CBC ها را برای نظارت بر وضعیت خود، در صورت تشخیص بیماری که بر تعداد سلول های خونی مبتلا است تشخیص دهد.
نظارت بر درمان خود را برخی از درمان های پزشکی می تواند بر تعداد گلبول های خون شما تاثیر بگذارد و ممکن است به CBC های منظم نیاز داشته باشد. پزشک شما می تواند براساس CBC خود کار خود را به خوبی انجام دهد.

آماده شدن برای CBC

پوشیدن یک پیراهن آستین کوتاه یا لباسی که به راحتی بتوانید آستینش را بالا بزنید .
شما معمولا می توانید غذا و نوشیدنی قبل از CBC بخورید. با این حال، ممکن است پزشک شما به مدت زمان خاصی قبل از آزمایش سریعا به شما نیاز داشته باشد. اگر نمونه خون برای آزمایش های اضافی مورد استفاده قرار گیرد. پزشک شما دستورالعمل های خاصی را به شما ارائه می دهد.

چه اتفاقی در طول یک CBC رخ می دهد؟

در طی یک CBC یک تکنسین آزمایشگاه خون را از یک ورید خون، معمولا از داخل آرنج خود یا از پشت دست خود می گیرد. آزمون فقط چند دقیقه طول خواهد کشید.

تکنسین

 • پاک کردن پوست خود را با ضد عفونی پاک کنید
 • باند کششی یا تورنیکه در اطراف بازوهای خود قرار می دهد تا به خونریزی ورید کمک کند.
 • یک سوزن را در داخل قرار داده و یک نمونه خون را در یک یا چند فنجان جمع آوری می کند.
 • آن قسمت را با یک باند پوشش می دهد تا از خونریزی متوقف شود.
 • نمونه را برچسب گذاری می کند و آن را برای تجزیه و تحلیل ارسال می کند.

یک آزمایش خون می تواند کمی ناراحت کننده باشد. هنگامی که سوزن پوست شما را سوراخ می کند، ممکن است احساس خارش یا احساس خفگی احساس کنید. بعضی از مردم نیز احساس خونریزی یا سرگیجه می کنند وقتی که خون را می بینند. پس از آن، ممکن است کبودی جزئی داشته باشید، اما ظرف چند روز برطرف می شود.

بیشتر نتایج CBC در عرض چند ساعت تا یک روز پس از آزمایش در دسترس هستند.

برای نوزادان

در نوزادان  پرستار از یک سوزن کوچک به نام لنست برای گرفتن خون از محل مورد نظر استفاده می کند. پرستار سپس به آرامی فشار داده و مقدار کمی خون را در یک فنجان برای آزمایش ارسال می کند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه تشخیص پزشکی مدیا

پاسخ

5 + 17 =