غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری می تواند در داشتن فرزندی سالم کمک کننده باشد . فرزند سالم  آرزوی هر پدر و مادری است.

غربالگری در دوران بارداری به منظور اطمینان از سلامت مادر و جنین در دوران بارداری انجام می شود . ممکن است کودک شما تحت تاثیر بیماری های عفونی، سندرم داون یا اختلالات فیزیکی قرار گیرد . با انجام غربالگری در دوران بارداری می توانید تمام این مشکلات را شناسایی کنید . خوشبختانه با پیشرفت علم تا حدودی می توان در رابطه با فرزندانی که همراه با اختلالات کروموزومی به دنیا می آیند قدم برداشت .

آزمایشات غربالگری دوران بارداری می توانند نقش موثری در مراقبت و یا نحوه درمان در دوران بارداری و یا پس از تولد نوزاد داشته باشد .

آزمایشات غربالگری چیست؟

تست های غربالگری برای پیدا کردن افرادی که در معرض خطر ابتلا به انواع اختلالات قرار دارند انجام می شود.  این بدان معنی است که آنها می توانند زودتر، به طور بالقوه  و موثرتر، درمان و یا تصمیم گیری های آگاهانه در مورد سلامت خود  و جنین را دریافت کنند.

چه نوع آزمایشات غربالگری در دوران بارداری استفاده می شود؟

آزمایش های غربالگری که در دوران بارداری انجام می شوند ، شامل اسکن سونوگرافی یا آزمایش خون یا ترکیبی از هر دو هستند.

اسکن سونوگرافی ممکن است اختلالات فیزیکی مانند اسپینا بیفیدا را تشخیص دهد. آزمایش خون می تواند خطر ابتلا به اختلالات ارثی مانند کم خونی سلول ها را پیدا کند. همچنین آزمایش خون همراه با اسکن ها می تواند خطر ناهنجاری های کروموزومی مانند سندرم داون را پیدا کند.

غربالگری دوران بارداری
آیا انجام آزمایشات غربالگری خطری برای جنین و یا مادر ایجاد می کند ؟

تست های غربالگری به شما یا کودک شما آسیب نمی رسانند، اما برخی از خطرات در نظر گرفته می شود. برخی از آزمایش های غربالگری در دوران بارداری می تواند تصمیمات جدی برای شما بگیرد. به عنوان مثال، آزمایش های غربالگری برای سندرم داون ممکن است منجر به تصمیم گیری دشوار در مورد اینکه آیا یک آزمایش تشخیصی می تواند خطر احتمالی سقط جنین را داشته باشد یا خیر .

اگر نتایج آزمایشات تشخیصی مثبت باشد،مادر و پدر می توانند تصمیم بگیرند که آیا می خواهند  بارداری را ادامه یا پایان دهند. لازم به ذکر است که متخصصان بهداشت و درمان از هر آنچه که شما تصمیم می گیرید حمایت می کنند.

زمان انجام غربالگری در مرحله اول چه زمانی می باشد ؟

غربالگری در مرحله اول در هفته 11تا 14 بارداری انجام می شود . در این نوع از غربالگری متخصصین مواردی مثل ضربان قلب جنین،سن جنین،مایع دور جنین ،محل جفت و همچنین ضخامت پشت گردن جنین بررسی می کنند . تمام این موارد با کمک سونوگرافیNT بررسی می گردد . در حالت طبیعی باید ضخامت پشت گردن جنین  از 3 میلی متر کمک تر باشد ،اما در صورتی که این مقدار از 3 بیشتر تجاوز کند احتمال خطر وجود دارد . همراه با سونوگرافی در غربالگری مرحله اول آزمایش خون نیز از مادر گرفته می شود . آزمایش خون به بررسی مقادیر احتمال خطر بسیار کمک کننده می باشد .

احتمال خطر در آزمایش غربالگری مرحله اول بارداری

در صورتی که در آزمون غربالگری در مرجله اول بارداری متخصصین، بارداری پرخطر را اعلام کردند ،احتمال ابتلا به نشانگان داون می باشد در نتیجه  با استفاده از آزمایشات بیشتر قطعیت این موضوع بررسی می شود. برای این منظور قبل از هفته 14 بارداری از پرزهای جفت ،نمونه های دقیقی برای آزمایشات گرفته می شود . این نمونه ها  برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه های ژنتیک ارسال می گردد .

غربالگری نوبت دوم

غربالگری نوبت دوم  بارداری در بین هفته 15 تا 22 بارداری انجام می شود . این نوع از غربالگری نیز با کمک آزمایش خون و تست های  4 گانه از هورمون های جنین انجام می شود .  برای بررسی نتایج حاصل از این آزمایشات با کمک نرم افزار های ویژه مواردی مثل خطر ابتلا به دیابت  و موارد دیگر بررسی می گردد . در صورتی که نتایج آزمایش نشان دهنده بارداری پرخطر باشد باید با استفاده از آمنیوسنتز اختلالات مربوط به نشانگان داون بررسی و تجزیه و تحلیل شود . با استفاده از غربالگری مرحله دوم تقریبا می توان گفت 99 در صد سلامت جنین و مادر تضمین شده می باشد . برخی از مادران این سوال را دارند ،که آیا در صورت نبودن مشکلی در غربالگری نوبت اول ،انجام غربالگری نوبت دوم لزوم دارد یا خیر ؟ در پاسخ این افراد می تواند گفت که انجام تمام مراحل غربالگری برای مادران لزوم دارد و باید سلامت مادر و جنین با بررسی نتایج این آزمایشات تضمین شود .

در چه صورت اجازه سقط به مادر داده می شود ؟

در صورتی که جنین مبتلا به نشانگان داون ،نشانگان ترنر ،تریزومی 13 و 18 ،هیدروسفالی های شدید و مننگومیسل باشند اجازه سقط به مادر داده می شود ،البته باید حداکثر تا قبل از هفته 19 بارداری این بیماری های تشخیص داده شوند .

زمان انجام آزمایشات غربالگری

تست های غربالگری دوران بارداری در زمان های مختلف انجام داده می شوند .

آزمایش غربالگری سلول داسی شکل و تالاسمی قبل از 10 هفته اول  باید انجام شود.

با انجام سونوگرافی ، شما می توانید در رابطه با  سندرم داون اطمینان حاصل فرمایید . این آزمایش در هفته 11تا 14 بارداری انجام می شود .

هنگامی که شما در حدود 18 تا 21 هفته باردار هستید، غربالگری مرحله دوم بارداری برای شما انجام می شود . با بررسی این آزمایشات می توانید از سلامت جنین اطمینان حاصل فرمایید .

میزان صحت آزمایشات غربالگری

با انجام آزمایش های غربالگری در دوران بارداری شما می توانید در رابطه با اینکه آیا کودک شما در معرض خطر بالا و یا کم خطر قرار دارد اطلاع به دست آورید .

بعضی از آزمایشهای غربالگری نیز بعد از تولد نوزاد شما انجام می شود  از جمله این آزمایشات :

  • معاینه فیزیکی نوزاد
  • غربالگری نوزادان
  • غربالگری خون نوزاد

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه تشخیص پزشکی مدیا

پاسخ

بیست − 9 =