کشت ادرار

کشت ادرار

کشت ادرار برای تشخیص عفونت ادراری (UTI) و شناسایی باکتری یا مخمری که باعث عفونت می شود استفاده می شود .این آزمایش همچنین برای تشخیص فرآیند درمان با آنتی بیوتیک استفاده می شود. برخی از آنتی بیوتیک ها مانع رشد میکروب ها می شود. نتایج آزمایش به پزشک متخصص کمک می کند تا بداند که کدام داروها بیشتر در معالجه عفونت موثر هستند.

علل آزمایش کشت ادرار

ادرار مواد زائدی می باشد که توسط کلیه تولید می شود. کلیه یک جفت ارگان شکم شکل است که در انتهای رباط در طرف راست و چپ پشت قرار دارد. کلیه ها از خون خارج می شوند و ادرار، مایع زرد تولید می کنند تا عروق را خارج از بدن حمل کنند. ادرار از طریق لوله هایی که از کلیه ها به مثانه منتقل می شوند و از همین مجرا تخلیه می شود.در مواقعی ادرار به طور موقت ذخیره می شود و سپس از طریق مجای ادرار از بدن خارج می شود. . ادرار به طور کلی استریل است، اما گاهی باکتری یا به ندرت، مخمر می تواند از پوست خارج از مجرای ادرار حرکت کند و به سیستم ادراری منتقل می شود. در نتیجه باعث ایجاد عفونت می شود.

بیماری های قابل تشخیص با کشت ادرار

بیشتر عفونت های مجاری ادراری هیچ گونه عوارض خاصی ندارند و به راحتی درمان می شوند. با این حال، اگر آنها مورد توجه قرار نگیرند، ممکن است از طریق حفره ها به کلیه ها گسترش یابد. عفونت کلیه بسیار خطرناک است و می تواند منجر به آسیب دائمی کلیه شود. در برخی موارد عفونت مجاری ادراری ممکن است منجر به عفونت در جریان خون (سپسیس، سپتی سمی) شود که جان انسان را تهدید می کند.
افراد مبتلا به بیماری کلیوی یا سایر شرایطی که کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهند، مانند دیابت یا سنگ کلیه، و افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، ممکن است مستعد ابتلا به عفونت های مکرر، تکراری و یا پیچیده باشند.

آزمایش-کشت-ادرار

علائم عفونت مجاری ادراری

  1. نیاز فوری و شدید به ادرار کردن
  2. احساس سوزش در هنگام ادرار
  3. بوی نامطبوع ادرار
  4. احساس درد در قسمت تحتانی کمر و شکم
  5. مشاهده خون در ادرار
  6. تب بالا ، تب و لرز ، حالت تهوع و استفراغ ( زمانی که عفونت به کلیه ها پیشروی داشته باشد )

در چه مواردی از آزمایش کشت ادرار استفاده می شود؟

  1. در صورتی که بدن فرد در برابر داروهای آنتی بیوتیک مقاومت نشان داده و پاسخی به درمان ندهد پزشک متخصص انجام کشت ادرار را تجویز می کند.
  2. در صورتی که عفونت مجاری ادرار مشکوک به نوع حاد و مزمن باشد این آزمایش تجویز می شود.
  3. زنان باردار در در طول سه ماهه اول یا اولین مراجعه قبل از زایمان برای تشخیص باکتری در ادرار از این آزمایش استفاده می شود. انجام آزمایش کشت ادرار برای این افراد نیاز به مشاهده علائم خاصی ندارد و برای سلامت جنین توصیه می شود.

نتایج کشت ادرار

نتایج یک کشت ادرار اغلب با توجه به نحوه جمع آوری نمونه و اینکه آیا علائم وجود دارد، تفسیر می شود . از آنجایی که برخی از نمونه های ادرار مستعد آلوده شدن با باکتری هایی هستند که به طور معمول بر روی پوست (فلور طبیعی) یافت می شود در تفسیر آن باید حتما به ان توجه داشت.
به طور معمول، حضور یک نوع باکتری در حال رشد در تعداد کلنی های بالا نتیجه مثبت کشت ادرار تلقی می شود. در صورتی  نمونه های تمیز به درستی جمع آوری شده باشند ، کشت با بیش از 100،000 کلنی ( واحد (CFU) / mL از یک نوع باکتری معمولا نشان دهنده عفونت است. در برخی موارد، با وجود این که عفونت وجود دارد، ممکن است تعداد قابل توجهی از باکتری ها وجود نداشته باشد. گاهی اوقات تعداد کمتر (1000 تا 100000 (CFU / mL) ممکن است عفونت را مشخص کند، به خصوص اگر علائم وجود داشته باشد.

به همین ترتیب، برای نمونه های جمع آوری شده با استفاده از یک تکنیک که آلودگی را به حداقل می رساند، مانند نمونه ای که با یک کاتتر جمع آوری می شود، نتایج 1000 تا 100000 CFU / mL ممکن است قابل توجه باشد.
اگرچه انواع باکتری ها باعث ایجاد عفونت ها می شوند ، بیشتر آنها به علت اشرشیاکلی، در دستگاه گوارش وجود دارند  و به طور مداوم در مدفوع یافت می شوند. سایر باکتری هایی که باعث ایجاد عفونت می شوند عبارتند از گونه های Proteus، Klebsiella، Enterococcus و .Staphylococcusدر برخی موارد عفونت ادراری ناشی از مخمری  مانند  Candida albicans باشد؛ عفونت اورتریت اغلب به علت بیماری های منتقله از راه جنسی مانند هرپس، کلامیدیا یا گونوره است.

کشت ادرار

در صورتی که نمونه کشت ادرار  تا 24 یا 48 ساعت نگهداری شود و نشانه ها در آن وجود داشته  باشد  ، ممکن است یک نمونه ادرار در یک نمونه دیگر تکرار شود تا حضور باکتری ها در شمار کلنی های پایین یا سایر میکروارگانیسم هایی که ممکن است باعث این علائم شود را دنبال کند. وجود گلبول های سفید و تعداد کم میکروارگانیسم ها در ادرار نشان دهنده اینست که فرد در وضعیتی است که به نام سندرم حاد یرترال شناخته می شود.

اگر نتیجه کشت ادرار چندین نوع باکتری را نشان دهد، احتمال دارد که ناشی از آلودگی باشد به ویژه در نمونه های ادرار که دارای  لاکتوباسیلوس ویا سایر باکتری های غیر پاتوژنیک واژینال در زنان باشند. اگر نشانه ها همچنان ادامه داشته باشند، پزشک ممکن است آزمایش کشت ادرار دیگری را  درخواست کند. با این حال، اگر یک نوع باکتری در شمار کلونی های بالاتری نسبت به دیگران وجود داشته باشد، به عنوان مثال، 100،000 CFU / mL در مقابل 1000 CFU / mL، برای شناسایی باکتری های غالب می توان آزمایش های بیشتری انجام داد.

اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد، ممکن است آزمایش دیگری برای فرآیند درمان انجام شود. هر عفونت باکتریایی ممکن است جدی باشد و اگر درمان نشود، می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. احساس درد اغلب اولین علائم عفونت است. درمان سریع از طریق  آنتی بیوتیک، به کاهش درد کمک می کند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه تشخیص پزشکی مدیا

پاسخ

2 × یک =